Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy w 2023 roku?

Wiele osób, które planują zdawać egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B, czuje się przytłoczonych niepewnością. Co je czeka? Jakie pytania mogą paść podczas egzaminu? Jakie są zasady punktacji?

Znajomość struktury egzaminu teoretycznego jest kluczem do sukcesu. Bez tego, łatwo zagubić się w morzu informacji, nie wiedząc, na co zwrócić największą uwagę. Czy jesteś gotowy, aby zmierzyć się z tym wyzwaniem w pełni przygotowany?

W naszym najnowszym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kat. B w 2023 roku. Dowiesz się, jak wygląda egzamin, jakie pytania mogą paść i jak przygotować się do najtrudniejszych z nich. Pomożemy Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę, aby zdać egzamin z pierwszego razu.

 

Jak przebiega egzamin teoretyczny?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B to proces, który może wywołać nieco nerwów, ale jest niezbędny, by stać się prawdziwym kierowcą. Odbywa się on w dowolnym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego (WORD) w Polsce. Sprawdźmy, jak wygląda egzamin w 2023 roku.

Zanim zaczniesz egzamin, przede wszystkim zostanie sprawdzona Twoja tożsamość – to może być na przykład dowód osobisty czy paszport. Po potwierdzeniu, zostaniesz poproszony o zajęcie wyznaczonego stanowiska komputerowego, przy którym przystąpisz do egzaminu. System teleinformatyczny to nowoczesne narzędzie, które ułatwia przeprowadzanie egzaminu.

Przed startem, egzaminator wyjaśni Ci wszystkie szczegóły procedury. Warto uważnie słuchać, by nie mieć później wątpliwości.

Egzamin teoretyczny ma formę testów jednokrotnego wyboru. Pytania mogą być prezentowane na różne sposoby – w postaci scenariusza, wizualizacji czy opisu. Każde pytanie zostało zatwierdzone przez ministra odpowiedzialnego za transport, a zestaw jest wybierany spośród około 4000 zadań.

Ogólnie rzecz biorąc, egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań – 20 pytań w części podstawowej i 12 w części specjalistycznej. Czas na udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania wynosi 25 minut. Ważne jest, że możesz wybrać tylko jedną odpowiedź i nie możesz wrócić do zamkniętego pytania.

W części podstawowej pytania zazwyczaj są prezentowane w formie fotografii lub krótkich filmów przedstawiających określoną sytuację na drodze. Na zapoznanie się z treścią pytania masz 20 sekund, a na udzielenie odpowiedzi – kolejne 15 sekund. Aby wskazać poprawną odpowiedź, wybierasz „TAK” lub „NIE”.

W części specjalistycznej masz do wyboru trzy możliwe odpowiedzi: A, B lub C. Tutaj masz nieco więcej czasu – aż 50 sekund na zapoznanie się z pytaniem i wybranie prawidłowej odpowiedzi.

Punkty w teście teoretycznym są przyznawane za pytania o różnym stopniu trudności – od 1 do 3 punktów, w zależności od znaczenia pytania dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Łącznie możesz zdobyć maksymalnie 74 punkty, ale do zdania egzaminu potrzebujesz 68 punktów. Wynik egzaminu będzie dostępny na ekranie zaraz po jego zakończeniu.

Podsumowując:

Część podstawowa egzaminu składa się z 20 pytań, na które odpowiadasz „TAK” lub „NIE”. Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 46, a rozkład punktacji to: 10 pytań za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty i 4 pytania za 1 punkt. Masz 20 sekund na zapoznanie się z treścią pytania i 15 sekund na udzielenie odpowiedzi.

Część specjalistyczna składa się z 12 pytań, na które odpowiadasz wybierając jedną z trzech odpowiedzi: A, B lub C. Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 28, a rozkład punktacji to: 6 pytań za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty i 2 pytania za 1 punkt. Masz 50 sekund na zapoznanie się z treścią pytania i udzielenie odpowiedzi.

Znajomość tych szczegółów to pierwszy krok do sukcesu na egzaminie. Pamiętaj, że kluczowe jest nie tylko zapamiętanie odpowiedzi, ale zrozumienie zasad i logiki stojącej za nimi. Powodzenia!

 

Kiedy możesz zapisać się na egzamin?

Decyzja o zdobyciu prawa jazdy kategorii B to ważny krok w dorosłe życie. Ale zastanawiasz się, kto dokładnie może przystąpić do tego egzaminu?

Aby zapisać się na egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B, kluczowym elementem jest posiadanie indywidualnego numeru profilu kandydata na kierowcę, znanego jako PKK. Co ciekawe, nie musisz już ukończyć kursu jazdy, aby zapisać się na ten egzamin. W rzeczywistości przepisy umożliwiają samodzielne uczenie się i zdawanie części teoretycznej egzaminu państwowego, po czym zapisanie się na kurs skupiający się wyłącznie na lekcjach praktycznych.

Podsumowując, masz dwie główne możliwości zapisania się na egzamin teoretyczny:

Możesz zdecydować się na egzamin teoretyczny przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy. Po zdaniu tej części egzaminu będziesz zwolniony z konieczności odbycia 30 godzin szkolenia teoretycznego w szkole jazdy.

Druga możliwość to przystąpienie do egzaminu teoretycznego po zakończeniu całego kursu na prawo jazdy.

Warto pamiętać, że aby przystąpić do egzaminu, musisz osiągnąć minimalny wiek wymagany dla danej kategorii prawa jazdy. W przypadku kategorii B musisz mieć co najmniej 18 lat. Warto jednak zauważyć, że przepisy dopuszczają przystąpienie do egzaminu państwowego nie wcześniej niż miesiąc przed osiągnięciem pełnoletności.

Państwowy egzamin na prawo jazdy kategorii B jest przeznaczony nie tylko dla osób, które starają się po raz pierwszy o prawo do kierowania pojazdami. Jest również dostępny dla osób, które ubiegają się o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami, które zostały cofnięte na okres dłuższy niż rok lub z powodu utraty kwalifikacji.

Pamiętaj! Jeśli ukończyłeś pełny kurs na prawo jazdy kategorii B, zdałeś egzamin wewnętrzny w ośrodku szkolenia kierowców i chcesz zapisać się na państwowy egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny, musisz zaczekać, aż Twój numer PKK zostanie zaktualizowany. To jest możliwe tylko po wysłaniu odpowiedniej informacji przez szkołę jazdy do PKK drogą elektroniczną. Status PKK można sprawdzić na stronie Info-Car.

 

Jak zapisać się na egzamin w Częstochowie?

Już wiesz, kto może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, kolejnym krokiem jest zrozumienie, jak można się na niego zapisać. Poniżej znajduje się przewodnik, który pomoże Ci w tym procesie.

Zapisanie się na egzamin na prawo jazdy kategorii B jest możliwe na dwa sposoby. Możesz to zrobić przez Internet, korzystając z tej strony lub osobiście w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Częstochowie pod adresem Generała Józefa Hallera 1.

Zapisując się przez Internet, potrzebujesz kilku elementów:

  • Konta w serwisie Info-Car, gdzie będziesz prowadził cały proces zapisu.
  • Numeru Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK), który jest niezbędny do potwierdzenia Twojego statusu kandydata na kierowcę.
  • Twojego numeru PESEL.
  • Danych osobowych, takich jak imię i nazwisko.
  • Środków pieniężnych na koncie, aby opłacić rezerwację egzaminu online.

Jeśli natomiast zdecydujesz się zapisać osobiście w siedzibie WORD, potrzebujesz następujących elementów:

  • Dokumentu tożsamości, który potwierdzi Twoje dane osobowe.
  • Numeru PKK, który jest niezbędny do potwierdzenia Twojego statusu kandydata na kierowcę.
  • Dowodu wniesienia opłaty za egzamin.

Bez względu na wybrany sposób zapisu, upewnij się, że posiadasz wszystkie wymagane elementy. To zapewni płynny proces zapisu i pozwoli Ci skupić się na najważniejszym – przygotowaniu do egzaminu.

 

Ile kosztuje egzamin teoretyczny w Częstochowie?

W 2023 roku koszt egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B zależy od decyzji sejmiku województwa. Zgodnie z Art. 56a. 1. Ustawy o kierujących pojazdami, od 1 stycznia 2023 roku sejmiki województw mają prawo określać wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu państwowego, poprzez podjęcie odpowiedniej uchwały.

Choć wysokość opłaty może różnić się w zależności od województwa, istnieje jednak pewne ograniczenie – opłata za egzamin teoretyczny nie może przekraczać 30 zł. Na przykład, jeśli planujesz przystąpić do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kat. B w Częstochowie, koszt egzaminu nie powinien przekroczyć tego limitu.

Jednak zawsze warto sprawdzić najaktualniejsze informacje dotyczące opłat w swoim lokalnym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) lub na stronie internetowej ośrodka, aby mieć pewność co do aktualnej wysokości opłat za egzamin. Pamiętaj, że należy uiścić opłatę za egzamin przed jego przystąpieniem, niezależnie od formy zapisu – online czy osobiście w siedzibie WORD.

 

A jak zdać?

Podsumowując, proces zdobycia prawa jazdy kategorii B w Częstochowie to szereg etapów, począwszy od uzyskania numeru PKK, przez zapisanie się na egzamin teoretyczny, aż po sfinalizowanie egzaminu praktycznego. Każdy z nich wymaga nie tylko solidnej wiedzy i umiejętności, ale także spełnienia określonych formalności i uiścienia wymaganych opłat egzaminacyjnych.

Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią szkołę jazdy, która zapewni wysokiej jakości naukę i pomoc w całym procesie egzaminacyjnym. Bez względu na to, czy jesteś na etapie zdobywania teorii, czy już ćwiczysz na kursie jazdy, pełne zaangażowanie może znacznie przyspieszyć drogę do zdobycia upragnionego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.

Chcesz zdać? Zapisz się do nas na kurs! Życzymy powodzenia na drodze do zdobycia prawa jazdy kategorii B ale też każdej innej 😉