Nie bez powodu mówi się, że kurs oraz późniejszy egzamin na prawo jazdy to jedynie początek prawdziwej drogi, a zarazem nauki, która czyni nas dobrymi kierowcami. Młodzi adepci motoryzacji często popełniają błędy, które wymagają z braku doświadczenia i obycia z ruchem ulicznym. Jakie są najczęściej popełniane przez początkujących kierowców błędy i jak możemy ich unikać? Oto kilka praktycznych porad, które przydadzą się każdemu, kto stawia pierwsze kroki za kierownicą samochodu!
Nieprawidłowe przygotowanie do jazdy
W trakcie kursu w szkole jazdy, przed absolutnie każdym wyruszeniem w drogę, wykonujemy szereg czynności, określanych jako “przygotowanie do jazdy”. Pod tym pojęciem kryje się między innymi prawidłowe ustawienie fotela, lusterek, włączenie odpowiednich dla pory dnia i warunków atmosferycznych świateł. Każda z tych kwestii jest bardzo istotna dla bezpieczeństwa naszego oraz innych uczestników ruchu. Podczas jazdy powinniśmy dobrze widzieć całe otoczenie, włączając w to również widok z tyłu samochodu, który umożliwiają nam lusterka. Młodzi kierowcy często zapominają albo celowo pomijają ten etap, co może prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Brawurowa jazda
Zdecydowana większość młodych kierowców, gdy otrzyma już upragnione prawo jazdy, czuje się tak pewnie, jak profesjonalni rajdowcy czy kaskaderzy. Od tej chwili w samochodzie nie ma już instruktora, który poucza i nie pozwala na dynamiczną jazdę, a to czyni okazję ku temu, by wypróbować możliwości samochodu. Skutkuje to poruszaniem się z nadmierną prędkością, wymuszaniem pierwszeństwa, czy ryzykownym wyprzedzaniem, które często odbywa się w miejscach, gdzie manewr ten jest zakazany. Skutki takiej jazdy bywają tragiczne, dlatego warto dobrze zastanowić się, czy aby na pewno 30-godzinny kurs prawa jazdy przysporzył nam iście wyścigowych umiejętności, czy może jednak warto zacząć zdobywać doświadczenie spokojną, bezpieczną jazdą.
Jazda niewłaściwym pasem ruchu
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce (i nie tylko) przepisami, kierowcy zobowiązani są do poruszania się po prawym pasie ruchu. Lewy służyć powinien wyłącznie do wyprzedzania. Tymczasem dosyć często zdarza się, że jadąc trasą szybkiego ruchu, czy wręcz autostradą napotykamy samochody, które stale poruszają się po pasie znajdującym się przy lewej krawędzi jezdni. Z jednej strony jest to wykroczenie, za które grozi sowity mandat, z drugiej, taka jazda to duże utrudnienie dla innych uczestników ruchu, którzy nie mogą wyprzedzić takiego kierowcy. Wyprzedzanie z prawej strony jest bowiem zabronione i również grozi mandatem.
Korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w trakcie jazdy
Wielu młodych kierowców nie widzi problemu w tym, by korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem. Odpisują na wiadomości czy wykonują połączenia, nie martwiąc się niebezpieczeństwem, jakie może powodować takie działanie. Pomijając fakt, że korzystanie z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu objęte jest mandatem karnym, takie zachowanie zmniejsza koncentrację kierowcy, a ponadto zmusza daną osobę do odrywania wzroku od drogi. Podczas pierwszych samodzielnie przejeżdżanych kilometrów warto wyciszyć telefon i schować go w kieszeni bądź w schowku, tak, aby nie rozpraszał podczas jazdy.
Głośna muzyka i rozmowy z pasażerami
Muzyka z pewnością zwiększa przyjemność podczas jazdy samochodem. Często jest naszym sposobem na relaks, na odstresowanie się, dzięki czemu możemy łatwiej skupić się na drodze. Niestety, częstym przypadkiem jest sytuacja, w której kierowca słucha muzyki z maksymalną możliwą głośnością. Objawia się to słynnym, stłumionym dźwiękiem, który dobiega do naszych uszu w momencie, gdy taki pojazd mija nas na ulicy. Głośna muzyka utrudnia koncentrację, a w dodatku uniemożliwia odpowiednią reakcję na otaczające nas bodźce, do których zaliczamy klaksony innych pojazdów, czy sygnały dźwiękowe emitowane przez służby ratownicze, czy policję. Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku głośnych rozmów z pasażerami. Rozbawiona grupa ludzi, którzy prowadzą konwersację między sobą, również może w negatywny sposób wpływać na skupienie kierowcy. To łatwa i niestety dosyć częsta droga do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.